Renta rodzinna zwalnia ze składek z prowadzonej działalności
Należności | Przedsiębiorca pobierający świadczenie po zmarłym członku rodziny musi z tytułu biznesu opłacać jedynie ubezpieczenie zdrowotne. Jednak brak opłat na ubezpieczenie społeczne to luka w stażu emerytalnym.
- Mam 32 lata. Pobieram rentę po zmarłej żonie na siebie i dwójkę dzieci. Zamierzam rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Dotychczas byłem zatrudniony na podstawie umowy o pracę w firmie zajmującej się architekturą krajobrazu, ale moja umowa o pracę wygasła na skutek śmierci pracodawcy. Ponieważ spadkobiercy nie są zainteresowani dalszym prowadzeniem tego biznesu, zgodzili się, abym na bazie tej firmy (dostęp do listy klientów, to samo miejsce prowadzenia itd.) mógł założyć swoją działalność. Czy w tej sytuacji mogę opłacać składki od niższej podstawy? Czy ZUS będzie mnie traktował jako osobę, która ma ustalone prawo do renty rodzinnej? Jak wygląda sprawa mojej przyszłej emerytury? – pyta czytelnik.
W tej sytuacji czytelnik w ogóle nie musi płacić składek społecznych. Obowiązkowa będzie tylko składka zdrowotna.
Zasadą jest, że osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która ma ustalone prawo do renty, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym do czasu ustalenia prawa do emerytury. Wynika to z art. 9 ust. 4c ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.; dalej ustawa o sus). Dotyczy to jednak renty z tytułu niezdolności do pracy, a nie renty rodzinnej. Oznacza to, że do osoby, która prowadzi działalność gospodarczą i ma prawo do renty rodzinnej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta