Chiny znowu na rozdrożu
Obecny chiński model ekonomiczny, a także polityczny i społeczny, wyczerpał swój potencjał – twierdzą analitycy amerykańskiego think tanku Stratfor.
Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin zbierze się dziewiątego listopada na swoim trzecim plenum. Podczas trzydniowej sesji rząd prezydenta Xi Jinpinga nakreśli plan kluczowych reform, który może zadecydować o kierunkach chińskiej polityki w następnej dekadzie. Władze w Pekinie chcą, by świat uwierzył, że wystąpienie Xi będzie najbardziej przełomowe od grudnia 1978 roku, kiedy to ówczesny przywódca Deng Xiaoping wprowadził Chiny na ścieżkę reform gospodarczych i otwarcia na świat.
Bez względu na to, czy reformy Xi będą równie przełomowe co Denga – czy tak rozczarowujące jak polityka poprzedniego prezydenta Hu Jintao – prezydent nie ma wielkiego wyboru: musi je wdrażać. Obecny chiński model ekonomiczny, a także polityczny i społeczny wyczerpał swój potencjał tak samo jak to było za czasów Denga. Waga nadchodzącego plenum polega na tym, że odbywa się w punkcie przegięcia dla Chin, którego tamtejsi liderzy nie mogą zignorować.
Podwaliny pod boom gospodarczy
Warto sobie przypomnieć, w jak nadzwyczajnych okolicznościach odbywało się plenum w 1978 roku, któremu przewodniczył Deng. Mao Zedong zmarł zaledwie dwa lata wcześniej, zabierając ze sobą do grobu resztki legitymizacji Komunistycznej Partii Chin. Kraj był pogrążony w chaosie i ponosił konsekwencje wielu lat błędnych decyzji ekonomicznych i niekontrolowanego wzrostu populacji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta