Kupujący powinien sprawdzić, czy rzecz nie jest obciążona
Rejestry | Urzędnicy, by zabezpieczyć realizację zobowiązań podatkowych, mogą ustanowić na majątku podatnika zastaw skarbowy. Wartość rzeczy podlegająca zabezpieczeniu musi wynosić co najmniej 12 300 zł.
Łukasz Sitek
Zastaw skarbowy wolno ustanowić na wszystkich rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych stanowiących własność podatnika (lub współwłasność łączną podatnika i jego małżonka). Prawo do jego ustanowienia, na mocy art. 41 ordynacji podatkowej, przysługuje Skarbowi Państwa a także jednostkom samorządu terytorialnego reprezentowanym przez właściwe organy podatkowe.
Nie tylko zaległości
Zastaw przysługuje z tytułu zobowiązań podatkowych powstających z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego, a także zaległości podatkowych stanowiących ich dochód oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości.
Zobowiązaniem podatkowym – jak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku – jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego (wyrok z 4 grudnia 2012 r., I S.A./Gd 1132/12).
Nie każda jednak rzecz lub prawo mogą być przedmiotem zastawu. Wartość poszczególnych ma wynosić w dniu ustanowienia zastawu co najmniej 12 300 zł (to kwota obowiązująca w 2013 r., w każdym bowiem roku ulega ona zmianie na podstawie obwieszczenia ministra finansów, w przyszłym z pewnością będzie nieco wyższa). Jeśli dana rzecz lub prawo przedstawia niższą wartość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta