Bez opłaty nie ma handlu alkoholem
Za termin zapłacenia za zezwolenie na sprzedaż alkoholu należy uznać dzień przyjęcia polecenia przelewu przez bank.
Prezydent Kalisza stwierdził wygaśnięcie zezwolenia na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych. Przedsiębiorca nie wniósł bowiem do kasy urzędu miejskiego w ustawowym terminie do 31 stycznia 2013 r. pierwszej raty opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Pieniądze wprawdzie wpłacił, ale dopiero w lutym. Wywołało to protest zainteresowanego.
Twierdził on, że pierwszą ratę opłaty uiścił 31 stycznia 2013 r. przelewem bankowym i urzędnicy miejscy źle interpretują prawo.
Ustawodawca określił jedynie, że dana czynność ma być dokonana przez podmiot zobowiązany w określonym terminie, tj. do pewnej daty, nie zaś, że skutek tej czynności ma istnieć już w tej dacie. Wskazał, że za dzień zapłaty winien być uważany dzień dokonania czynności – wpłaty, a nie data wpłynięcia przekazywanej kwoty na rachunek gminy, bo wówczas na obywatela przechodziłoby w sposób nieuzasadniony ryzyko związane z czasem transferu pieniędzy.
Kto ma rację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta