Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie

08 listopada 2013 | Prawo i praktyka

NOWE TECHNOLOGIE | Programista – jako autor – jest podmiotem praw autorskich. Ochrona programu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia, w szczególności zarówno kod źródłowy, jak i maszynowy.

W Polsce, podobnie jak w pozostałych państwach europejskich, programy komputerowe chronione są przepisami Prawa autorskiego. W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych czy Japonii, oprogramowanie nie może być obecnie opatentowane.

W myśl ogólnej zasady polskiego Prawa autorskiego, programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie. W rzeczywistości jednak sam przedmiot i zasady ochrony programów odznaczają się dużą specyfiką. Ochrona programu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia, w szczególności zarówno kod źródłowy, jak i maszynowy. Poza ochroną pozostają natomiast idee i zasady będące podstawą programu komputerowego lub jego elementów.

Prawa pracodawcy

O ile umowa o pracę nie stanowi inaczej, prawa majątkowe do programu komputerowego stworzonego przez pracownika przysługują pracodawcy. W przeciwieństwie do pozostałych utworów pracowniczych, nabycie praw przez pracodawcę jest w tym wypadku pełne, automatyczne i pierwotne. Oznacza to, że pracodawca uzyskuje je bez konieczności mniej lub bardziej oficjalnego przyjęcia programu i bez konieczności zapłaty dodatkowego wynagrodzenia. Ustawa nie ogranicza również – tak jak w pozostałych przypadkach – nabycia praw majątkowych do granic wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron. Wyłącznie pracodawca może także zezwalać na rozporządzanie i korzystanie z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9685

Wydanie: 9685

Spis treści
Zamów abonament