Celem wydatków nie może być jedynie minimalizacja strat
Podatnik nie ma prawa do podwyższenia kosztów uzyskania przychodów o dodatkowy czynsz zapłacony z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 27 sierpnia 2013 r. (IPPB3/423-358/13-4/MC).
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zarządzania nieruchomościami. Jest zainteresowany najmem części powierzchni użytkowej supermarketu od wynajmującego, który do tej pory wynajmował nieruchomość innemu podmiotowi (pierwotnemu najemcy).
Zgodnie z aneksem do umowy najmu zawartym pomiędzy wynajmującym i pierwotnym najemcą, wnioskodawca przejął całość praw i zobowiązań pierwotnego najemcy. Począwszy od daty wejścia w życie aneksu wnioskodawca, jako nowy najemca, jest uprawniony do podnajmu powierzchni nieruchomości pierwotnemu najemcy. Tym samym najemca będzie ponosił wszystkie koszty wynikające z umowy najmu, takie jak czynsz, kaucja, koszty wspólne (np. sprzątanie, ochrona), koszty eksploatacji (np. woda, elektryczność), które następnie refakturuje na pierwotnego najemcę. Na mocy aneksu ustanowiono również warunki potencjalnego przedterminowego rozwiązania umowy najmu. Zgodnie z tymi warunkami najemca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta