Zdrowotna nie przekroczy zaliczki
ROZLICZENIA | Składka na ubezpieczenie zdrowotne nie może być wyższa od ustalonej kwoty podatku. Gdy tak się dzieje, trzeba ją obniżyć do tej stawki. Zdarza się, że obie te opłaty wyniosą 0 zł.
Magdalena Skalska
Podstawę wymiaru składki zdrowotnej stanowi przychód pracownika pomniejszony o potrącone składki na ubezpieczenia społeczne. Do ZUS odprowadza się składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. podstawy wymiaru. Jednak jej część – nie wyższą niż 7,75 proc. podstawy wymiaru – odlicza się od zaliczki na podatek.
Zdarza się, że wyliczona składka zdrowotna jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy. Takie okoliczności mogą mieć miejsce w przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, absencji chorobowej lub nieprzepracowania całego miesiąca. Obowiązujące przepisy określają zasady postępowania w takiej sytuacji, nakazując pomniejszenie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki.
Niższa opłata
Zasadą jest, że składka na ubezpieczenie zdrowotne (w wysokości 9 proc.) nie może przewyższać naliczonej zaliczki na podatek. W takiej sytuacji składkę tę ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta