Oznaczenie transakcji nie zastąpi numeru korygowanej faktury
Gdy przedsiębiorca wprowadza zmiany do wystawionych wcześniej dokumentów sprzedaży, musi umieszczać na nich ich numery. Metoda ta pozwala organom skarbowym na skuteczne prowadzenie nadzoru nad działalnością podatnika.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 lutego 2014 r. (II FSK 392/13).
Spółka zamierza wdrożyć system przesyłania i wystawiania faktur w formie elektronicznej. Jego specyfika uniemożliwia umieszczanie na fakturach niektórych informacji. W szczególności, w przypadku wystawiania faktur korygujących, nie będzie możliwe uwzględnianie w nich numerów faktur pierwotnych, do których się odnoszą. Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego spółka zadała pytanie, czy w świetle przepisów ustawy o VAT wystawione faktury będą prawidłowe.
Spółka twierdziła, że tak. Wskazała, że umieszcza na fakturach korygujących wygenerowany przez system numer przypisany do każdej transakcji. Numer ten jest zindywidualizowany i zdaniem spółki w sposób wyraźny i jednoznaczny pozwala się odnieść do faktury pierwotnej.
Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Stwierdził,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta