Transfer zakładu obejmuje rodziców na urlopie wychowawczym
ZATRUDNIANIE. Wśród pracowników przejętych przez nową firmę mogą się również znaleźć osoby korzystające z wychowawczego, o których nowego szefa nikt nie poinformował.
Przejęcie zakładu lub jego określonej części przez nowego pracodawcę powoduje istotne skutki dla zatrudnionych. Dotyczy to także przebywających na urlopach wychowawczych. Nie ma przy tym znaczenia, czy nabywca wiedział o tych osobach.
Reguły przejęcia
W razie przejścia zakładu lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 231 § 1 k.p.). Nie dotyczy to tylko tych, którzy świadczą pracę na innej podstawie niż umowa o pracę (np. powołanie lub mianowanie). Wtedy osoba przejmująca zakład nie wchodzi z mocy prawa w dotychczasowe stosunki, lecz musi im zaproponować nowe warunki pracy i płacy (art. 231 § 5 k.p.). Zasadniczo w razie zmiany pracodawcy w wyniku transferu zakładu ten nowy przejmuje wszystkie prawa i obowiązki wynikające z istniejących stosunków pracy –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta