Albo emerytura pomostowa, albo praca w szczególnych warunkach
UPRAWNIENIA. Pobierający świadczenie pomostowe może zarobkować, nie tracąc prawa do pieniędzy z ZUS, jeśli jego przychody nie przekroczą obowiązujących limitów. Ale nawet bardzo niskie zarobki nie pozwolą mu pobierać pomostówki, gdy wróci do pracy szczególnej.
- Nasz pracownik za kilka miesięcy spełni wymagania do nabycia prawa do emerytury pomostowej. Ma zamiar złożyć wniosek o jej przyznanie. Aktualnie wykonuje pracę w szczególnych warunkach, wymienioną w pkt 19 w załączniku nr 1 do ustawy („prace przy ręcznym formowaniu, odlewaniu, czyszczeniu lub szkliwieniu wyrobów ceramicznych"). Czy po nabyciu prawa do świadczenia będzie mógł nadal wykonywać dotychczasowy rodzaj pracy? Czy musi rozwiązać umowę o pracę? – pyta czytelnik.
Pracownik musi rozwiązać dotychczasową umowę, aby uzyskać prawo do emerytury pomostowej. Jeśli jednak wróci do tych samych obowiązków, ZUS zawiesi wypłatę tego świadczenia.
Prawo do emerytury pomostowej powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa >patrz ramka. Jednym z nich jest rozwiązanie umowy o pracę.
Świadczenie to przysługuje osobie, która:
- pozostaje w stosunku pracy – od następnego dnia po rozwiązaniu ostatniego stosunku pracy, jeśli osiągnęła wiek oraz staż pracy uprawniający do tej emerytury,
- nie pozostaje w stosunku pracy – nie wcześniej niż z dniem ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta