Czasem jedną z czynności trzeba wyodrębnić z usługi złożonej
Przyjęcie, że dane świadczenie ma charakter kompleksowy, nie sprawia automatycznie, że do wszystkich jego elementów należy stosować jednolity reżim prawny. Organ nie może pominąć specyficznego stanu faktycznego, w którym niemożliwe jest ustalenie czasu trwania najmu w momencie wykonania świadczenia głównego.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 26 lutego 2014 r. (I SA/Kr 8/14).
Spółka zajmuje się dostawą gazu w butlach. W związku z jego sprzedażą świadczy dodatkowe usługi, takie jak transport butli oraz ich najem. We wniosku o wydanie interpretacji zadała pytanie, czy wymienione usługi będą świadczeniem kompleksowym. Wyraziła także wątpliwość co do właściwych zasad rozliczania podatku i stawek podatkowych. Problem spółki dotyczył przede wszystkim ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w stosunku do najmu butli jako jednej z usług pomocniczych. Spółka wskazała na możliwość ustalenia go na zasadach odnoszących się do momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu najmu. Szeroko akcentowała specyfikę stanu faktycznego: opłata za najem butli uzależniona jest od czasu trwania najmu i nie jest to czas określony z góry. W razie przyjęcia jednolitego momentu dla wszystkich świadczeń wyliczenia i faktury spółki musiałyby być oparte na szacunkach. Wskazano, że kwestia świadczeń złożonych nie została uregulowana w polskiej ustawie, więc wobec braku konkretnych przepisów determinujących moment powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu kompleksowym nie ma przeciwwskazań, aby rozpoznawać ten moment inaczej niż w przypadku pozostałych usług.
Organ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta