Zastosuj klauzulę waloryzacji i rewizji ceny swojego towaru
Szczególnie przy długoterminowych kontraktach warto, by przedsiębiorca zabezpieczył się przed niekorzystnymi zmianami cen lub kursu walutowego. Mogą temu służyć specjalne klauzule, które można włączyć do umowy.
Przy kontraktach przewidujących jednorazową dostawę jakiegoś towaru, który jest już wytworzony, sprzedający nie musi się obawiać niekorzystnych zmian cen jego części składowych lub kosztów robocizny. Wszystko to może zostać policzone i po zsumowaniu z marżą sprzedającego przedstawione w ofercie handlowej. Wszystkie koszty, takie jak cena surowców, energii, części składowych, a także koszt samej robocizny jest już znany przedsiębiorcy. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, gdy przedmiotem kontraktu jest dostarczenie towaru, który dopiero ma zostać wyprodukowany, a ze względu np. na jego ilość lub znaczny stopień zaawansowania, jego produkcja jest długotrwała. W takim wypadku od momentu podpisania kontraktu, w którym strony ustalają jakąś cenę na ten produkt, do momentu wystawienia faktury, może minąć wiele miesięcy. Jeżeli dodamy do tego jeszcze ewentualny kredyt kupiecki, czyli odroczenie momentu zapłaty, to termin, w którym sprzedający zobaczy swoje wynagrodzenie, może się jeszcze wydłużyć. Przystępując do takiego kontraktu, przedsiębiorca zakłada pewien zysk. W tym celu musi określić, jakie będą koszty produkcji. Innymi słowy, ile będzie musiał wydać na surowce, energię, wodę, ile wyniosą koszty robocizny itd. Następnie uwzględnia swoją marżę i w ten sposób wychodzi cena, którą można zaproponować kontrahentowi. I teraz – pierwsze niebezpieczeństwo w przypadku długotrwałej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta