Zasiłek macierzyński nie zawsze należy liczyć od pensji sprzed porodu
RACHUNKI | Przy wyznaczaniu podstawy wymiaru świadczenia dla ojca dziecka nie ma znaczenia data narodzin potomka. Stawkę liczy się z zarobków sprzed miesiąca nabycia prawa do pieniędzy.
Zdarza się, że matka dziecka rezygnuje z części urlopu macierzyńskiego, a w konsekwencji z dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego. W takiej sytuacji z tych uprawnień urlopowych może skorzystać ojciec dziecka.
Co do zasady wyliczanie należnego mu zasiłku macierzyńskiego odbywa się według takich samych reguł jak przy kalkulowaniu zasiłku dla matki. Trzeba jednak pamiętać, że w podstawie tego świadczenia uwzględnia się pensję z miesięcy poprzedzających miesiąc startu urlopu macierzyńskiego.
Tak jak przy chorobie
Bazą obliczeniową zasiłku macierzyńskiego należnego pracownikowi jest przychód osiągnięty za:
- 12 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do urlopu macierzyńskiego lub
- pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia, gdy trwało ono krócej niż rok (art. 36 w związku z art. 47 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa).
Do podstawy zasiłku macierzyńskiego wchodzą oskładkowane składniki pensji otrzymane od pracodawcy w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego etatowiec korzysta z urlopu macierzyńskiego. Za okres nieprzerwanego ubezpieczenia uznaje się także kolejne okresy podlegania w firmie ubezpieczeniu chorobowemu z tego samego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta