Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieśmiertelne plemię

26 kwietnia 2014 | Plus Minus | Andrzej Łomanowski
Rezydencja Wiktora Janukowycza w Mieżyhirju. Na pierwszym planie żyrandol, symbol luksusu.  Piętro niżej biały fortepan na zasadzie szczytu wykwintu
źródło: AFP
Rezydencja Wiktora Janukowycza w Mieżyhirju. Na pierwszym planie żyrandol, symbol luksusu. Piętro niżej biały fortepan na zasadzie szczytu wykwintu
Wiktor Pszonka już jako dziecko lubił hodować gupiki.  Teraz dorósł i może więcej
źródło: REUTERS/FORUM
Wiktor Pszonka już jako dziecko lubił hodować gupiki. Teraz dorósł i może więcej
Moskwa, Klub Astoria. Poszukiwania młodszej żony dla oligarchy  trwają jak co wieczór
źródło: AFP
Moskwa, Klub Astoria. Poszukiwania młodszej żony dla oligarchy trwają jak co wieczór
Pszonka I.  (zdjęcie znalezione w rezydencji byłego prokuratora generalnego). Dowód prawdziwie cesarskiego samopoczucia
źródło: Evhen Chubuk
Pszonka I. (zdjęcie znalezione w rezydencji byłego prokuratora generalnego). Dowód prawdziwie cesarskiego samopoczucia

Oligarchowie wcześniej znani byli u nas jedynie z opowieści o starożytnej Grecji i Ameryce Łacińskiej XX wieku. Gdy runął Związek Radziecki, jako jedni z pierwszych wydostali się spod jego ruin i wyrwali w świat, budząc przerażenie i rozbawienie.

Oligarchowie wcześniej znani byli u nas jedynie z opowieści o starożytnej Grecji i Ameryce Łacińskiej XX wieku. Gdy runął Związek Radziecki, jako jedni z pierwszych wydostali się spod jego ruin i wyrwali w świat, budząc przerażenie i rozbawienie.

Ponure typy w marynarkach uszytych na miarę spluwy. Prowincjusze o twardych szczękach w zbyt jaskrawych krawatach, demonstracyjnie bawiący się kluczykami do bentleya, tłustawe, starzejące się lowelasy otoczone wianuszkiem pięknych, chciwych i roznegliżowanych dziewcząt... Słowem,  „nowi Ruscy" z ich najdłuższymi na świecie jachtami, największymi zamkami w Niemczech, najdroższymi willami na Lazurowym Wybrzeżu. Bywalcy francuskiego „półwyspu milionerów" Cap Ferrat i ekskluzywnych przyjęć na Florydzie.

Ludzie, których określa jedno słowo: pieniądze. Na początku lat 90. wystarczyły miliony, by znaleźć się wśród nich. Teraz to już muszą być miliardy. A mimo to ich środowisko niewiele się zmieniło. Kilku zbankrutowało, kilkunastu zostało zastrzelonych na początku lat 90. w czasie „porządkowania problemów biznesowych", kilkudziesięciu wyemigrowało lub po prostu uciekło z Rosji.

Ostrożnie z sardynkami

Ale w telewizji wciąż widać te same twarze co w latach 90. Wokół seniorów ciągle pojawiają się nowi, których z odległych prowincji imperium przyciągnęły neony i blichtr...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9824

Wydanie: 9824

Zamów abonament