Raj pełen wilków
Obrazki z Padwy... Brutalne łamanie kołem, wrząca kąpiel czy oddanie św. Katarzyny do burdelu na tle filigranowej architektury subtelnego gotyku. Marmurowe kolumienki i arkadki, złotawe balkoniki i portyki w różowiutkich pałacach. Torturowani i torturujący, święci i oprawcy czynią zło i dobro dziś, tu i teraz, to znaczy w Roku Pańskim 1384.
Pierwszy raz byłem w Padwie z grupą studentów podróżujących „śladami Herberta po Italii". Kiedy weszliśmy do baptysterium, Marika stanęła na schodkach marmurowej chrzcielnicy i czytała przygotowany referacik. Potem jeszcze Agata uzupełniała o coś tam. Tłoczyliśmy się w półmroku, zadzierając głowy. Wykorzystaliśmy zamieszanie i robiliśmy z Iwoną zdjęcia, uważając na czujną bileterkę. Hałas wycieczki tłumił stukot migawki.
Raj jak żywy
Kopuła aż przysiadała od ciężaru Chrystusa otoczonego nieprzebranym tłumem zbawionych. Policzyłem potem na zdjęciu: trzy szeregi koliście otaczające Zbawcę, a w każdym 40 świętych. Razem z Matką Boską w niebieskim płaszczu i setką aniołów kopuła musi unieść jakieś 220 osób. Raj otacza pas historii Stworzenia oraz dzieje naszych praojców.
Ciekawe jest stworzenie Ziemi, bo globus pochodzi z roku 1376. Aż dziw bierze, jak dokładnie poznano wschodnią półkulę. Europa – to jasne – znana od wieków. Wyspy Morza Śródziemnego może niezbyt foremne i o zachwianych proporcjach, ale są wszystkie, jak trzeba. Wygląda na to, że na ich wielkość wpływa nieco zamożność i znaczenie, stąd Cypr i Baleary wyraźnie za duże. Ale wszystkie góry są na miejscu, łącznie z dalekimi Karpatami. I tylko Skandynawia (jak cała północ) istnieje w bardzo mglistej postaci, co nie dziwi, bo to lądy wśród mgieł –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta