Wzorce umów sprzedaży mieszkań wciąż obarczone błędami
DEWELOPERZY | W pierwszej połowie 2014 roku Urząd Antymonopolowy wydał 30 decyzji kwestionujących działania firm oferujących konsumentom nowe lokale mieszkalne. Prawie wszyscy przedsiębiorcy zobowiązali się do zaniechania lub już zaniechali stosowania zakwestionowanych praktyk.
Deweloperzy, którymi mogą być także spółdzielnie mieszkaniowe i towarzystwa budownictwa społecznego – czyli przedsiębiorcy oferujący nowe lokale mieszkalne, mają jednakowe obowiązki wobec konsumentów. Aby chronić prawa najsłabszych uczestników rynku, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów regularnie kontroluje wzorce umowne stosowane przez tych przedsiębiorców. W pierwszej połowie tego roku UOKiK wydał 30 decyzji stwierdzających wykorzystywanie przez deweloperów niezgodnych z prawem postanowień we wzorcach umownych. Ogółem zakwestionowano 150 nieuczciwych praktyk deweloperów.
Gotowce z rejestru
Najczęściej powtarzającym się błędem było stosowanie w umowach zapisów identycznych z tymi znajdującymi się w rejestrze klauzul niedozwolonych. W zbiorze tym umieszczane są postanowienia, które w opinii Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów powinny być wyeliminowane z obrotu z konsumentami. Natomiast cała konstrukcja prawna tworzenia i działania tego zbioru sprowadza się do tego, że od momentu umieszczenia jakiegoś zapisu w tym rejestrze żaden przedsiębiorca nie powinien go stosować (w stosunkach z konsumentami). Jest to bardzo istotne. Wyrok sądu nie dotyczy bowiem wyłącznie tego przedsiębiorcy, którego umowa była badana i przeciwko któremu zapadł wyrok. Ma on moc wiążącą w odniesieniu do wszystkich firm, w tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta