Istotne jest, czy na podatniku ciąży obowiązek w akcyzie
Dla utraty prawa do zwolnienia z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b ustawy o VAT nie jest wystarczający sam fakt dokonywania dostaw towarów akcyzowych.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 6 maja 2014 r. (I FSK 666/13).
Stan faktyczny
Z wnioskiem o interpretację wystąpił wojewódzki ośrodek ruchu drogowego. Wyjaśnił, że korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Swoją działalność prowadzi na podstawie przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym. W głównej mierze nie podlega ona opodatkowaniu VAT lub też jest z niego zwolniona. Z wniosku przedsiębiorcy wynikało, że działalność opodatkowana dotyczy jedynie usług wynajmu pomieszczeń i usług poradni psychologicznej.
Podatnik tłumaczył, że planuje sprzedać samochody osobowe, które wykorzystywał do egzaminowania kierowców w ośrodku ruchu drogowego. Są one środkami trwałymi i są ujęte w ewidencji. Zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy o VAT spełniają one definicję towaru używanego. W związku z ich nabyciem podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdyż służyły one do działalności nieopodatkowanej.
Wnioskodawca zapytał, czy sprzedając samochody osobowe będące środkami trwałymi, straci prawo do korzystania ze zwolnienia z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b ustawy o VAT. Uważał, że będzie uprawniony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta