Jak podważyć decyzję ZUS
Przedsiębiorca, który nie zgadza się z odebraniem mu prawa do zasiłku chorobowego, opłacaniem wyższych składek czy interpretacją przepisów może dochodzić swoich praw przed sądem. Nie ponosi z tego tytułu kosztów sądowych.
Odwołanie od decyzji ZUS składa się w ciągu miesiąca od dnia jej doręczenia. Niedotrzymanie tego terminu skutkuje poważnymi konsekwencjami. Sąd odrzuci bowiem odwołanie, chyba że przekroczenie terminu nie jest nadmierne i nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującego się. Te dwie przesłanki muszą być spełnione łącznie.
Ocena nadmierności opóźnienia powinna być odniesiona do końcowej daty miesięcznego terminu na wniesienie odwołania. Zatem jak postanowił Sąd Najwyższy wyroku z 14 marca 2014 r. (II UK 340/13), opóźnienie powinno być liczone nie od daty otrzymania decyzji, lecz od końca terminu na wniesienie odwołania. Natomiast okoliczności niezależne od odwołującego się podlegające sądowemu uznaniu to przede wszystkim jego ciężka choroba potwierdzona zaświadczeniem lekarskim.
Konieczne pośrednictwo
Odwołanie wnosi się co do zasady nie bezpośrednio do sądu, ale za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał zaskarżaną decyzję. Składa się je na piśmie albo do protokołu. Konieczne jest zatem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta