Kiedy należy rozliczyć VAT od usług spedycyjnych
Jeżeli zgodnie z postanowieniami umownymi dzień doręczenia kontrahentowi raportu informującego o zakończeniu wszelkich działań związanych z przemieszczeniem towarów jest datą wykonania całej kompleksowej usługi, a wszystkie płatności są realizowane po tym dniu, to obowiązek podatkowy powstaje w momencie wykonania, czyli dostarczenia tego końcowego dokumentu.
Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 3 kwietnia 2014 r. (ITPP2/443-77/14/AK).
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej VAT w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług spedycyjnych w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. wystąpił przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT.
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności świadczy na rzecz podmiotów gospodarczych usługi spedycyjne, składające się z organizacji transportu towarów oraz innych dodatkowych usług ściśle związanych z transportem. Szczegółowy zakres usługi spedycyjnej, którą w konkretnym przypadku świadczy wnioskodawca dla swojego kontrahenta, jest wskazany w zleceniu. Wszystkie te czynności są dla kontrahenta elementami jednej kompleksowej usługi, jaką jest spedycja.
Do realizacji zamówienia dochodzi po uprzedniej akceptacji przez kontrahentów przedsiębiorcy warunków umownych, w których figurują m.in. zapisy dotyczące momentu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta