Do 10 sierpnia niepełnosprawny musi dostać informację o krótszej dniówce
PROCEDURA. Zostały dwa tygodnie, aby pracownikom z orzeczonym inwalidztwem w stopniu znacznym lub umiarkowanym wręczyć zaktualizowane informacje o warunkach zatrudnienia.
Oprócz samej umowy o pracę, zawierającej ogólne postanowienia co do nawiązanego stosunku pracy, szef musi poinformować pracownika o indywidualnych warunkach jego zatrudnienia. Najpóźniej siódmego dnia od podjęcia pracy wręcza mu pisemne zestawienie, wskazujące na:
- obowiązującą go dobową i tygodniową normę czasu pracy,
- częstotliwość wypłat wynagrodzenia,
- wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego,
- obowiązującą go długość okresu wypowiedzenia umowy,
- obowiązujący w firmie układ zbiorowy pracy.
Pracodawca, który nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy, dodatkowo podaje w tej informacji porę nocną, miejsce, termin i czas wypłaty wynagrodzenia oraz przyjęty sposób potwierdzania przez zatrudnionych przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności (art. 29 § 3 k.p.).
Alternatywą dla tej informacji jest wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy – np. art. 15 ust. 1 lub ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.; dalej ustawa o rehabilitacji). Takie ujęcie jest równoważne i nawet niekiedy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta