Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniej godzin w pracy bez straty na wymiarze wakacji

25 lipca 2014 | Prawo i praktyka | Tomasz Sancewicz

Roszczenia | Jeśli podwładnemu zmniejsza się etat, zachowuje nabyty urlop wypoczynkowy. Nie ulega on proporcjonalnemu obniżeniu, gdy zatrudniony nie miał możliwości wykorzystania go przed zmianą wymiaru czasu pracy.

Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w postanowieniu z 13 czerwca 2013 r. w sprawie Bianca Brandes przeciwko Land Niedersachsen (C-415/12). Trybunał analizował dyrektywę 2003/08/WE z 4 listopada 2003 r. o niektórych aspektach organizacji czasu pracy oraz porozumienie ramowe z 6 czerwca 1997 r. w sprawie pracy w niepełnym wymiarze godzin.

W czym problem

Sprawa dotyczyła niemieckiej pracownicy, zatrudnionej na umowę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze. W latach 2010 i 2011 z powodu ciąży oraz pobytu na urlopie macierzyńskim i wychowawczym nie miała możliwości wykorzystać pozostałych jej 29 dni urlopu wypoczynkowego należnych za ten okres. Po powrocie do pracy wymiar jej czasu pracy się zmniejszył, za porozumieniem stron, do trzech dni roboczych tygodniowo. Po rozpoczęciu pracy w niepełnym wymiarze kobieta chciała wybrać zaległe wakacje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9898

Wydanie: 9898

Spis treści
Zamów abonament