Po przekroczeniu limitu twórca już nic nie odliczy
Z WOKANDY. Gdy artysta zawrze umowę o dzieło przenoszącą prawa autorskie i przysługujące mu 50-proc. koszty uzyskania przychodów okażą się wyższe niż określona w przepisach wartość, będzie musiał zacząć płacić PIT od całej kwoty przychodu.
Obecnie twórcy rozporządzający prawami autorskimi mogą odliczać zryczałtowane 50-proc. koszty uzyskania przychodów do określonego w ustawie limitu. Stanowi o tym art. 22 ust. 9a ustawy o PIT. W praktyce wielu z nich ma jednak wątpliwości co do sposobu zastosowania tej regulacji. Pojawiły się pytania, czy po przekroczeniu ustawowego limitu możliwe jest dalsze korzystanie ze zryczałtowanych kosztów w wysokości 20 proc.
Utwory literackie, plastyczne i muzyczne
Ustawodawca przewiduje dla twórców limitowane 50-proc. koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania z praw autorskich lub praw pokrewnych lub rozporządzania tymi prawami. Z omawianych kosztów będą zatem korzystać umowy dotyczące udzielenia licencji oraz przeniesienia praw autorskich. Przedmiotem takiej umowy będzie utwór, czyli każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Koszty takie będą zatem dotyczyły umów mających za przedmiot m.in. utwory literackie, publicystyczne, naukowe, plastyczne, muzyczne i słowno-muzyczne, sceniczne czy audiowizualne. Do utworów zalicza się również programy komputerowe.
Niezależnie od rodzaju kontraktu
Limit, do którego twórcy mogą odliczać koszty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta