Różne metody finansowania
Franczyza to model biznesowy obecny prawie w każdym sektorze gospodarki. Może być metodą na rozwój zarówno dla małych firm, jak i średnich, a czasami bardzo dużych przedsiębiorstw.
W zależności od zasobności portfela można otworzyć mniejszy lub większy biznes. Osoby, które nie mają oszczędności, a chciałyby otworzyć firmę, mogą skorzystać z różnych źródeł finansowania: z kredytu, leasingu czy faktoringu.
– Są franczyzobiorcy, którzy mają odłożone własne środki, inni biorą kredyty czy sięgają po środki europejskie lub rządowe. W przypadku biznesów wymagających dużego wkładu w sprzęt, popularnym rozwiązaniem jest leasing. Mogą z niego skorzystać nawet początkujące przedsiębiorstwa, a liczba formalności jest znacznie mniejsza w porównaniu z innymi formami finansowania. Wynika to z faktu, że przedmiotem umowy leasingu jest środek trwały, który traci swoją wartość relatywnie wolno – mówi Konrad Bagiński z Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych.
Powszechnie leasing kojarzy się z zakupem samochodów, ale można dzięki niemu sfinansować także meble, maszyny czy budynki. – Trzeba jednak pamiętać, że metoda ta służy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta