Samorządy muszą stawić czoło nowym wyzwaniom
regiony | Od nowych władz samorządowych, które wybierzemy w najbliższych wyborach, mieszkańcy będą wymagać coraz więcej.
Anna Cieślak-Wróblewska
Już wkrótce – 16 listopada – odbędą się wybory samorządowe. Jak wynika z przedwyborczych sondaży, w kilku regionach może dość do politycznej zmiany warty. W takich województwach jak mazowieckie, małopolskie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, lubelskie czy podlaskie największe szanse na wygraną ma Prawo i Sprawiedliwość.
Wybory same w sobie wzbudzają wiele emocji, ale w tym roku ekscytacja jest jeszcze większa, bo elekcja zbiega się z rozpoczęciem wykorzystywania nowej puli funduszy pomocowych UE na lata 2014–2020. Prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie denerwują się, czy nowi marszałkowie będą kontynuować przygotowane już kierunki podziału unijnych miliardów.
Bez radykalnych zmian
– Po pierwsze, nie wiadomo, czy te sondaże się sprawdzą, a nawet jeśli wygra PiS, to czy będzie miało zdolność do samodzielnego rządzenia lub zdolność do zawiązania koalicji – zauważył Adam Struzik (PSL), marszałek województwa mazowieckiego, podczas debaty „Polityka i rozwój regionalny", zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" i Forum Ekonomiczne w Krynicy. – Po drugie, nie ma takiej możliwości, by nowa władza radykalnie zmieniła kierunek wykorzystania funduszy UE – podkreślił Struzik. Jak wyjaśniał, wszystkie dokumenty strategiczne przygotowywane są wedle zaleceń Komisji Europejskiej i przeszły proces dogłębnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta