Wielobarwna Ameryka
Śmierć czarnego nastolatka obudziła demony, wydawało się przepędzone w czasie walki o równouprawnienie kolorowych.
Tomasz Deptuła z Nowego Jorku
W samym środku Ameryki w Ferguson, na przedmieściach St. Louis, biały policjant zabił nieuzbrojonego 18-letniego Michaela Browna, który za kilka dni miał zacząć naukę w college'u. Szczegóły incydentu do dziś są niejasne.
Śmierć Browna okazała się jednak iskrą rzuconą na beczkę prochu. W Ferguson coś pękło. Protesty przeciwko brutalności policji wymknęły się spod kontroli – zaczęły się zamieszki i plądrowanie sklepów. Sceny, które obejrzał cały świat, przypominały to, co oglądano w Ameryce w latach 50. i 60., w czasach walki o równouprawnienie ludności kolorowej. Zginęły kolejne osoby.
Gubernator stanu Missouri Jay Nixon musiał sprowadzić na miejsce Gwardię Narodową, a rozładowywanie napięcia trwa już trzeci tydzień.
Manifestacje nie ograniczyły się jedynie do okolic St. Louis. W całym kraju głośno przypomniano o statystykach. Przedstawiciele mniejszości rasowych są dużo częściej kontrolowani i zatrzymywani przez służby policyjne różnych miast. I częściej też lądują w więzieniach.
Ferguson jako model
Konflikt w Ferguson to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Napięcia można zaobserwować nie tylko na linii biali –inne mniejszości rasowe, ale także pomiędzy poszczególnymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta