Dwieście lat niech żyją, żyją nam!
Demografia | Wprawdzie życie ludzkie można wydłużać, ale nie w nieskończoność – twierdzą francuscy naukowcy - pisze Krzysztof Kowalski.
„Proś, o co chcesz, otrzymasz wszystko prócz nieśmiertelności" – obiecał Pitagorasowi Hermes, bóg z Olimpu. Achilles był prawie nieśmiertelny – z wyjątkiem pięty. Gilgamesz dotarł do krainy śmierci, już miał w ręku ziele nieśmiertelności, ale gdy zasnął, skradł je wąż...
Tak zawsze jest w mitach – bohater jest o włos od upragnionego celu, lecz wówczas wydarza się coś nieprawdopodobnego, co czyni mit prawdopodobnym: bohater umiera, gdyż jest człowiekiem. Mity, które powstały tysiące lat temu, wyrażają w baśniowej konwencji to, co po żmudnych badaniach ustala współczesna nauka.
Lawina stulatków
„Z punktu widzenia biologii średnia długość życia człowieka powinna wynosić 120 lat" – przewidywał trzy dekady temu lekarz i biofizyk Roland Moreau. Współczesne statystyki w pewnym stopniu to potwierdzają: dziewczynki (kobiety statystycznie żyją dłużej), które rodzą się teraz w rozwiniętych krajach europejskich i w Japonii, dożyją 100 lat. Natomiast mogą się tego spodziewać (statystycznie) wszystkie dzieci urodzone w tych krajach, począwszy od 2027 roku.
Tylko w minionym dziesięcioleciu we Francji średnia długość życia mężczyzn i kobiet wydłużyła się o trzy lata; wynosi teraz, odpowiednio, 78,7 oraz 85 lat. Ze względu na ten postęp (trzy lata w ciągu dekady, 30 lat w ciągu stulecia) wręcz narzuca się pytanie, jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta