Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obol świętego Piotra

08 grudnia 1993 | Kraj | MU

Czy Kościół biednieje

Obol świętego Piotra

Przewidywany deficyt w budżecie Stolicy Apostolskiej w 1994 roku ma wynieść 26 milionów dolarów. Sytuacja jak w "normalnym" państwie. Rząd (w tym wypadku papież) tworzy fundusz emerytalny i pieniędzy zaczyna brakować.

Dodrukować pieniędzy, czy też wypuścić obligacje dla sfinansowania deficytu, władza kościelna już nie może. Może, oczywiście sięgnąć do swoistego "podatku" wewnątrzkościelnego, zwanego obolem św. Piotra, ale nie chce tego zrobić, chcąc przeznaczyć go na działalność misyjną i charytatywną.

W Polsce na temat zasobów i dochodów kościelnych krąży wiele nieporozumień, plotek i domysłów.

Ile kosztuje katedra

Skarby Kościoła to, jak mówią jego przedstawiciele, przede wszystkim dzieła sztuki, budynki, zabytkowe świątynie, a więc rzeczy z punktu widzenia rynkowego niezbywalne. Gdyby podliczać to wszystko, to majątek Kościoła byłby kolosalny, właściwie nie do oszacowania, bo ile np. kosztować może gotycka katedra albo zabytkowy ołtarz.

Od 1989 roku odbywa się proces rewindykacji zabranych Kościołowi po wojnie nieruchomości, terenów itd. Dobra kościelne nacjonalizowano na podstawie ustawy z marca 1950 roku. Jeszcze wcześniej z powodu samej tylko zmiany granic Kościół utracił 370 tys....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 135

Spis treści
Zamów abonament