Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komputerowa biotechnologia

08 grudnia 1993 | Nauka i Technika | ZW

Komputerowa biotechnologia

Na ekranie monitora widać poskręcane, skomplikowane łańcuchy molekuł. Tak wyglądają na komputerowym schemacie cząsteczki białek i enzymów, które w organizmie ludzkim sterują pracą poszczególnych układów. Wystarczy teraz niektóre łańcuchy przyciąć, coś pozmieniać, tak jak w układance z klocków lego. Komputer oblicza, co z tego wynika i jakie są nowe właściwości białek.

Biotechnolodzy pozazdrościli inżynierom i sami chcą za pomocą komputerów projektować naturalne substancje. Od kilku lat pomagają one w powstawaniu samochodów i samolotów. Sprawdzają ich wady i zalety, zanim powstaną pierwsze konstrukcje. Podobnie inżynierowie genetyczni w pamięci komputera eksperymentują z różnymi substancjami w poszukiwaniu nowych leków. Chcą uniknąć żmudnej pracy sprawdzania w probówce kilku tysięcy syntetycznych substancji, które ewentualnie będzie można zakwalifikować do wstępnych badań na zwierzętach. Trwa to co najmniej kilka lat....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 135

Spis treści
Zamów abonament