Syndrom toksycznych pomieszczeń
Syndrom toksycznych pomieszczeń
O skażonym powietrzu w naszych mieszkaniach, niezdrowym klimacie w miejscu pracy dyskutowali w Warszawie, podczas międzynarodowej konferencji, lekarze, ekolodzy, toksykolodzy i wielu specjalistów. O rozmowę poprosiliśmy profesorów Rogera Perry z Imperial College of Science, Technology and Medicine i George B. Leslie z Brytyjskiego Towarzystwa Toksykologicznego -- prezesów Międzynarodowej Organizacji Powietrza w Środowisku Zamkniętym.
Zanieczyszczenie powietrza najczęściej kojarzy się nam z pyłem, związkami siarki, tlenkiem węgla. We własnym mieszkaniu lub w biurze na ogół czujemy się bezpieczni.
Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma jakość środowiska w przestrzeni zamkniętej. Przeciętnie spędzamy 75-90 proc. życia wewnątrz budynków, w tym ponad 40 godzin tygodniowo w miejscu pracy, w biurze lub w zakładzie przemysłowym. O ile dym papierosowy w pomieszczeniach można wyczuć i zobaczyć, o tyle inne zanieczyszczenia są poza zasięgiem naszych zmysłów. Źle zaprojektowane lub konserwowane układy wentylacyjne uwalniają z brudnych przewodów, filtrów i systemów chłodzących szkodliwe substancje, które mogą powodować problemy zdrowotne. Fotokopiarki i wszelkie źródła promieniowania ultrafioletowego emitują ozon, którego nadmiar w powietrzu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta