Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy agencja informacyjna może być piratem

08 grudnia 1993 | Prawo | JK

PAP kontra PAI

Czy agencja informacyjna może być piratem

W styczniu br. Polska Agencja Prasowa wystąpiła do warszawskiego Sądu Gospodarczego o odszkodowanie od Powszechnej Agencji Informacyjnej S. A. Chodzi o 500 mln zł.

Analiza serwisu informacyjnego pozwanej, przekazywanego odbiorcom przez kilkanaście dni z przełomu października i listopada ub. r. , dostarczyła bezspornych dowodów -- twierdzi PAP-- że ponad 70 proc. wiadomości, zwłaszcza krajowych, było przeróbką jej materiałów, niektóre depesze podawano w dosłownym brzmieniu jako informacje własne (wyniki badania są dowodem w sprawie) . Przechwytywanie serwisu było świadome, odbywało się bez zgody właściciela i bez wynagrodzenia. PAP wiąże rezygnacje z jej usług niektórych stałych odbiorców z zawarciem przez nich umów z PAI, której oferta, jak każdego pirata, była tańsza. To stało się punktem wyjścia do określenia szkody. Powód mógłby się domagać znacznie wyższego odszkodowania, bo 500 mln zł to tylko ekwiwalent wpływów z trzech miesięcy i tylko w odniesieniu do ewidentnych przypadków. Chodzi nam -- czytamy w pozwie -- nie tyle o wyrównanie szkody i utraconej korzyści, ile o zmuszenie do zaniechania tego procederu.

Jako podstawę prawną pełnomocnik PAPpowołujeart. 361§2...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 135

Spis treści
Zamów abonament