Planetarna konkwista
Planetarna konkwista
24 sierpnia 1993 r. amerykańska sonda Mars Observer minęła czerwoną planetę, nie weszła na orbitę, urządzenia nie zadziałały, zabrakło łączności z Ziemią. Operacja zakończona fiaskiem kosztowała miliard dolarów. A jednak, badania Marsa nie zostaną zaprzestane, rzecz paradoksalna, dopiero teraz ruszą pełną parą. Zdezaktualizowanie podziału świata na wrogie sobie bloki -- wschodni i zachodni -- przynosi nieoczekiwane, a raczej tak bardzo oczekiwane owoce w postaci współpracy w badaniach kosmosu. Kosmos był areną walki naukowej, militarnej, ideologicznej, propagandowej. Tymczasem nowa konfiguracja polityczna na Ziemi spowodowała bezużyteczność dawnej konfiguracji w przestrzeni międzyplanetarnej, zniknęły motywy do rywalizacji, robiąc miejsce kolaboracji naukowej, finansowej. Pierwsze efekty tej nowej sytuacji już są widoczne: po 15 latach uśpienia, znowu ruszają wyprawy marsjańskie, ale tym razem już nie konkurencyjne.
Co wiadomo
Większość danych dotyczących Marsa zawdzięczamy amerykańskim sondom Mariner oraz Viking, a także radzieckiemu "Phobosowi" krążącemu dwa miesiące w roku 1989 po orbicie marsjańskiej. Dane te dotyczą głównie geologii, składu atmosfery. Wiadomo o dysymetrii morfologicznej i topograficznej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta