Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwo a kościoły ewangelickie

08 grudnia 1993 | Prawo | IW

Dwa projekty ustaw

Państwo a kościoły ewangelickie

Sejm rozpoczął prace nad dwoma rządowymi projektami ustaw wyznaniowych o stosunku Państwa do kościołów: Ewangelicko-Augsburskiego i Ewangelicko-Reformowanego. Potwierdzają one bądź rozszerzają prawa i zasady uregulowane w ustawie o gwarancjach wolności sumienia i wyznania z 1989 r. Przepisy w nich zawarte wzorowane są na rozwiązaniach wcześniej uchwalonych i już obowiązujących ustaw regulujących wzajemne relacje Państwa i kościołów: Katolickiego (z 1989 r. ) oraz Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (z 1991 r. ). Różnice zaś wynikają z wielkości i specyfiki poszczególnych kościołów. Projekty opracowywano wespół z przedstawicielami zainteresowanych wyznań.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ok. 100 tys. wiernych, w tym ponad 100 duchownych; dzieli się na 6 diecezji i 121 parafii. Główne skupiska luteran znajdują się na Śląsku Cieszyńskim i Mazurach. Obecnie jego sytuację prawną reguluje dekret Prezydenta Rzeczypospolitej z 1936 r. o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Kościół Ewangelicko-Reformowany został uznany za związek wyznaniowy dekretem z 1947 r. , który uregulował jego położenie prawne. Obecnie należy doń ok. 4, 5 tys. wiernych. Ma 10 parafii.

Wolność religijna

Projekty gwarantują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 135

Spis treści
Zamów abonament