Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Agnelli i sieć władzy we Włoszech

08 grudnia 1993 | Ekonomia | AF

Agnelli i sieć władzy we Włoszech

Przywódcy związkowi, przy politycznym poparciu Rzymu, mieli prawo weta. Jednakże teraz Fiat zadziałał jednostronnie. W parlamencie nie mówiono o niczym innym. Sprawa trafiła wprost do premiera. 26 września zaś Fiat próbował pójść na kompromis i cofnął wypowiedzenia, zamiast tego czasowo zwalniając 24 tysiące robotników na trzy miesiące. W ten sposób robotnicy otrzymaliby ponad 90 procent swoich płac od państwa na podstawie przepisów, dotyczących czasowych zwolnień subsydiowanych przez państwo. To jednak niczego nie rozwiązało.

Robotnicy okupowali fabryki i nie dopuścili menedżerów średniego szczebla do ich biur. Ci kierownicy, którzy byli dość odważni, by próbować pójść do pracy, byli obrzucani kamieniami i butelkami. Wielu menedżerów otrzymało listy lub telefony z pogróżkami. Tak rozpoczęło się słynne "35 dni" paraliżu i narastającej przemocy w Turynie. W demonstracji siły związki zawodowe wezwały do ogólnokrajowego strajku generalnego. Jednakże tym razem Fiat -- głównie dzięki twardemu Romitiemu -- nie zamierzał się wycofać. Gdy robotnicy wznosili okrzyki:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 135

Spis treści
Zamów abonament