Przeciw mitom o sektorze publicznym
Wielkie przedsiębiorstwa sektora publicznego wymknęły się spod kontroli państwa oraz prawa i żyją na cudzy koszt
Przeciw mitom o sektorze publicznym
Jan Macieja
Dlaczego tempo prywatyzacji w Polsce powinno ulec przyspieszeniu? Odpowiedź na to pytanie obala jednocześnie wiele mitów tworzonych głównie przez partie populistyczne wokół sektora przedsiębiorstw publicznych. W trakcie kampanii wyborczej funkcjonowały na rynku m. in. następujące mity:
* sektor publiczny jest efektywniejszy od prywatnego i więcej od niego inwestuje, o czym świadczyć mają dane sprawozdawcze nadsyłane do GUS;
* sektor publiczny zachowuje się uczciwie; jest gwarancją zatrudnienia; decyduje o eksporcie; stwarza bezpieczeństwo dla dochodów budżetu.
Z moich analiz dokonanych w ramach badań prowadzonych przez INE-PAN nad mikroekonomiką przedsiębiorstw wynika zupełnie inny obraz sektora publicznego (tablica 1) .
Przejadanie nagromadzonego majątku i środków rozwojowych.
W 1992 r. przychód 8598 przedsiębiorstw sektora państwowego ze sprzedaży likwidowanych środków pracy i nie zakończonych inwestycji wyniósł ok. 7, 5 bln zł, co stanowiło 8 proc. uzyskanego przez ten sektor zysku brutto i aż 17, 1 proc. zysku netto. W stu najmniejszych przedsiębiorstwach tego sektora dochody ze sprzedaży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta