Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeciw mitom o sektorze publicznym

08 grudnia 1993 | Ekonomia | JM

Wielkie przedsiębiorstwa sektora publicznego wymknęły się spod kontroli państwa oraz prawa i żyją na cudzy koszt

Przeciw mitom o sektorze publicznym

Jan Macieja

Dlaczego tempo prywatyzacji w Polsce powinno ulec przyspieszeniu? Odpowiedź na to pytanie obala jednocześnie wiele mitów tworzonych głównie przez partie populistyczne wokół sektora przedsiębiorstw publicznych. W trakcie kampanii wyborczej funkcjonowały na rynku m. in. następujące mity:

* sektor publiczny jest efektywniejszy od prywatnego i więcej od niego inwestuje, o czym świadczyć mają dane sprawozdawcze nadsyłane do GUS;

* sektor publiczny zachowuje się uczciwie; jest gwarancją zatrudnienia; decyduje o eksporcie; stwarza bezpieczeństwo dla dochodów budżetu.

Z moich analiz dokonanych w ramach badań prowadzonych przez INE-PAN nad mikroekonomiką przedsiębiorstw wynika zupełnie inny obraz sektora publicznego (tablica 1) .

Przejadanie nagromadzonego majątku i środków rozwojowych.

W 1992 r. przychód 8598 przedsiębiorstw sektora państwowego ze sprzedaży likwidowanych środków pracy i nie zakończonych inwestycji wyniósł ok. 7, 5 bln zł, co stanowiło 8 proc. uzyskanego przez ten sektor zysku brutto i aż 17, 1 proc. zysku netto. W stu najmniejszych przedsiębiorstwach tego sektora dochody ze sprzedaży...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 135

Spis treści
Zamów abonament