Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona uniwersalnych wartości

08 grudnia 1993 | Prawo | PK

Projekt kodeksu karnego

Ochrona uniwersalnych wartości

Współczesne prawo karne powinno chronić nie tylko dobra prawne związane z narodową wspólnotą interesów, lecz również wartości uniwersalne, ogólnoludzkie. Doświadczenia dwóch wojen światowych szczególnie jaskrawo uwypukliły konieczność specjalnych norm umożliwiających pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców przestępstw przeciwko pokojowi, ludzkości i zbrodni wojennych.

Działalność Trybunałów w Norymberdze i Tokio, opierająca się na Karcie Międzynarodowego Trybunału Wojskowego, podpisanej w Londynie przez cztery wielkie mocarstwa 8 sierpnia 1945 r. , była przykładem funkcjonowania prawa karnego stojącego na straży tych właśnie ogólnoludzkich, uniwersalnych wartości. Jednakże rozwój współczesnego prawa karnego poszedł inną drogą, zgodną z zasadą suwerenności państwa nad własnym terytorium. Nie doszło też do zawarcia umów międzynarodowych, które by określały typy przestępstw podlegających kompetencji ponadnarodowej. Karanie przestępstw przez poszczególne państwa może się odbywać tylko na podstawie ich własnego prawa karnego. Umowy międzynarodowe mogą zaś jedynie zobowiązywać do wprowadzenia do krajowego prawa karnego i ścigania na jego podstawie przestępstw objętych ratyfikowanymi konwencjami.

Stanowisko, iż każde...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 135

Spis treści
Zamów abonament