Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ewidencja musi być. Nawet pusta

12 grudnia 2014 | Prawo i praktyka | Regina Drabik
Wzór ewidencji zwrotów i uznanych reklamacji
źródło: Rzeczpospolita
Wzór ewidencji zwrotów i uznanych reklamacji
Wzór ewidencji oczywistych omyłek
źródło: Rzeczpospolita
Wzór ewidencji oczywistych omyłek

DOKUMENTY | Podatnik używający kas fiskalnych ma obowiązek prowadzić odrębne rejestry: zwrotów i uznanych reklamacji towarów czy usług oraz oczywistych pomyłek w transakcjach.

Prowadzę działalność gospodarczą, mam dwie kasy fiskalne. Co to znaczy, że mają one spełniać określone kryteria? Dowiedziałem się też, że powinienem prowadzić ewidencje na zwroty i reklamacje oraz ewidencje dotyczące pomyłek. Jak takie ewidencje wyglądają? Co należy w nich zamieścić? – pyta czytelnik.

Nawet jeśli podatnikowi nie zdarzają się pomyłki lub nie ma tzw. zwrotów towarów czy reklamacji świadczonych usług, to musi założyć dwie odrębne ewidencje służące ujmowaniu takich zdarzeń. Nie ma znaczenia, że nie będzie w nich żadnych zapisów.

Zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (DzU nr 363) podatnicy prowadzą ewidencję każdej sprzedaży, w tym sprzedaży zwolnionej, wyłącznie przy użyciu kas spełniających ustawowo wskazane warunki. Podatnik musi mieć potwierdzenie, że kasa spełnia funkcje wymienione w art. 111 ust. 6a ustawy o VAT, czyli:

- zapewnia prawidłowe zaewidencjonowanie podstawowych danych dotyczących zawieranych transakcji, w tym wysokości uzyskiwanego przez podatnika obrotu i kwot podatku należnego,

- przechowuje te dane lub też zapewnia bezpieczny ich przekaz na zewnętrzne nośniki danych,

- jej pamięć fiskalna posiada numer unikatowy, nadawany w ramach czynności materialno-technicznych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

Ponadto podatnik musi mieć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10015

Wydanie: 10015

Spis treści
Zamów abonament