Urlop ojcowski także dla nowego pracownika
FORMALNOŚCI. Zasiłek tacierzyński przysługuje rodzicowi bez okresu wyczekiwania. Ale etatowiec nie wymusi wolnego z dnia na dzień. Przyjaźniejsza procedura obowiązuje zleceniobiorców i prowadzących własny biznes.
Pracownik, którego zatrudniamy od 1 grudnia, 8 grudnia złożył wniosek o udzielenie dwutygodniowego urlopu ojcowskiego (od 9 do 22 grudnia br.) na dziecko urodzone 22 grudnia 2013 r. Czy możemy udzielić mu urlopu i wypłacić zasiłek ojcowski? Czy ZUS nie zaneguje wypłaty z powodu niedotrzymania siedmiodniowego terminu na złożenie wniosku? – pyta czytelniczka.
Udzielenie urlopu ojcowskiego z dnia na dzień jest dopuszczalne, choć w gruncie rzeczy zależy tylko i wyłącznie od dobrej woli szefa. Co do zasady etatowiec ma prawo do urlopu ojcowskiego, a co za tym idzie i zasiłku tacierzyńskiego od pierwszego dnia zatrudnienia. W tym przypadku nie obowiązuje bowiem tzw. okres wyczekiwania na świadczenie. Ale to wcale nie oznacza, że złożony w kadrach wniosek o to wolne umożliwi korzystanie z niego już następnego dnia.
Kluczowy tydzień
Pracownika obowiązuje bowiem siedmiodniowe wyprzedzenie na złożenie wniosku. Tak stanowi art. 1823 § 2 kodeksu pracy. Jeśli złoży pismo zgodnie z obowiązującą procedurą – czyli w terminie nie krótszym niż siedem dni przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta