Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Motoryzacja słabnie

12 grudnia 2014 | Ciekawa ekonomia
Produkcja aut w ostatnich latach mocno zmalała
źródło: Rzeczpospolita
Produkcja aut w ostatnich latach mocno zmalała
źródło: Rzeczpospolita

Przemysł | Maleje udział polskiej branży samochodowej w światowym przemyśle motoryzacyjnym.

Adam woźniak

Sektor motoryzacyjny tworzy prawie 8 proc. polskiego PKB i zatrudnia niemal 800 tys. osób. Jeśli jednak Polska chce pozostać na światowej mapie motoryzacji musi – zabiegając o inwestorów – zwiększyć popyt na krajową produkcję i wspierać rozwój nowoczesnych technologii – to wniosek wynikający z raportu przedstawiającego polski sektor motoryzacyjny, jaki przygotowały DNB Bank Polska oraz firma doradcza Deloitte.

Choć przemysł samochodowy to jeden z kluczowych sektorów polskiej gospodarki, jego udział w globalnej produkcji branży słabnie. W 2013 roku w Polsce wytwarzano 0,7 proc. światowej produkcji motoryzacyjnej, co w globalnym rankingu dawało nam 24. miejsce. To znacznie gorszy wynik niż przed kryzysem: w roku 2007 było to jeszcze 1,1 proc. produkcji i 20. pozycja. W ubiegłym roku polskie fabryki wyprodukowały zaledwie 475 tys. aut osobowych, podczas gdy w 2008 roku było to niemal dwa razy więcej.

Mniej znaczymy w regionie

Zdaniem autorów raportu poważnym problemem jest utrata polskiego udziału w globalnej produkcji samochodów na rzecz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W ciągu ostatnich lat Polska utraciła pozycję regionalnego lidera produkcji pojazdów samochodowych. Wcześniej przegraliśmy z Czechami fabrykę Toyoty i PSA ulokowaną w Kolinie czy zakłady Hyundai postawione w Nosovicach. Ostatnio – warte ponad...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10015

Wydanie: 10015

Spis treści
Zamów abonament