Następca prawny też może skorzystać z preferencji
VAT | Przepisy przewidują możliwość przeniesienia na nabywcę praw i obowiązków. Tylko w takiej sytuacji podmiot przejmujący majątek firmy posiadającej nieuregulowane wierzytelności zastosuje ulgę na złe długi.
Istotą ulgi na złe długi jest prawo podatnika VAT do skorygowania podstawy opodatkowania oraz podatku należnego o kwotę niezapłaconego podatku od nieściągalnych wierzytelności. Zasady rozliczenia podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności reguluje art. 89a ustawy o VAT. I tak, zgodnie z tym przepisem ulga na złe długi dotyczy jedynie wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Przy czym nieściągalność uważa się za uprawdopodobnioną, gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 89a ust. 1a ustawy o VAT).
W praktyce wątpliwości budzi to, czy z ulgi na złe długi może skorzystać następca prawny wierzyciela.
Przykład
Załóżmy, że spółka kapitałowa wystawiła fakturę na rzecz nabywcy towarów. Kontrahent nie uregulował należności w terminie ustalonym przez strony. Po upływie terminu płatności z tytułu wskazanej dostawy spółka została przejęta przez inną spółkę kapitałową (przez spółkę przejmującą). Spółka przejmująca jako następca prawny wstąpiła w prawa i obowiązki swojego
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta