Asystentka z sekretarki na zawołanie
UMOWY | Firmy zazwyczaj określają obowiązki pracownika w pisemnym zakresie czynności. Jeśli jego zmiana dotyczy istotnych elementów pracy, trzeba użyć wypowiedzenia zmieniającego. W innych wypadkach do modyfikacji wystarczy polecenie szefa.
Prawo pracy nie nakazuje pracodawcy przekazania etatowcowi na piśmie zakresu jego obowiązków. W myśl art. 94 pkt 1 k.p. szef musi zaznajamiać podejmujących pracę z listą ich zadań, przy czym przepis nie narzuca formy tego zaznajomienia. Dlatego jeśli w umowie o pracę rodzaj pracy został wskazany w sposób ogólny, zatrudniający – w zakresie swoich uprawnień kierowniczych – może uszczegółowić zakres czynności. W praktyce firmy często konkretyzują zadania i obowiązki etatowców w przydzielanych im pisemnych zakresach czynności. Wręczają takie wykazy, aby nie dochodziło do sporów co do powierzonych pracownikowi zadań, jak i możliwości przydzielenia innych czynności. Tak też wskazał Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 2 września 2014 r. (III Aua 296/14). Taki zakres czynności jest zbiorczym poleceniem pracodawcy, które wiąże podwładnego, jeśli mieści się w umówionym rodzaju pracy. Zakres czynności ma się bowiem odnosić do ustalonego przez strony rodzaju pracy i wynikających z tego obowiązków. Należy go ustalić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta