Gasną nadzieje na gaz z polskich łupków
Surowce | Tania ropa, biurokracja i brak sukcesów poszukiwawczych powodują, że firmy w tym roku ograniczyły inwestycje.
Tomasz Furman
– W ostatnich kwartałach drastycznie spadła liczba łupkowych koncesji, a jeszcze bardziej – inwestycji planowanych przez firmy poszukiwacze. W efekcie polskie łupki są dziś projektem gasnącym – mówi Tomasz Chmal, ekspert w obszarze energetyki. Jego zdaniem teraz jest dobry czas, aby otrząsnąć się z dominującego do niedawna hurraoptymizmu.
Aby stwierdzić, jak bardzo jest źle, wystarczy porównać kilka liczb. W grudniu łupkowych koncesji w Polsce było tylko 56, czyli mniej niż połowa tego, co jeszcze dwa lata temu. Z kolei liczba zakończonych w tym roku odwiertów wynosi 14 wobec 24 w 2012 r. W tym czasie wycofało się z naszego kraju wiele firm, zwłaszcza dużych międzynarodowych.
Duże rozczarowanie
– Poszukiwania ropy i gazu z łupków nie rozwijają się tak, jak pierwotnie planowano. Nie da się ukryć, że dziś prawie wszyscy są nimi w jakimś stopniu rozczarowani – mówi Paweł Poprawa, ekspert Instytutu Studiów Energetycznych oraz pracownik Akademii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta