Braki w wymówieniu działają przeciwko szefowi
PROCEDURA | W piśmie o wypowiedzeniu lub dyscyplinarce pracodawca musi pouczyć zwalnianego, że może odwołać się do sądu pracy. Gdy o tym zapomni, pracownik ma szansę podważyć tę decyzję nawet znacznie później.
Może wtedy bowiem uzyskać przywrócenie terminu na wniesienie odwołania. Nie powoduje to oczywiście, że wymówienie jest nieważne, nie daje też podstaw, aby dochodzić przywrócenia do pracy lub odszkodowania.
Pouczenie o przysługującym zwalnianemu prawie odwołania do sądu pracy:
- powinno znaleźć się w piśmie pracodawcy o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu angażu,
- jest niezależne od tego, na mocy jakiej umowy trwa zatrudnienie,
- zawiera informację zarówno o samym prawie do odwołania się do sądu, jak i określa sąd właściwy oraz wskazuje termin na wniesienie odwołania.
Pouczenie ma charakter czysto informacyjny. Gdy się go nie zamieści, nie czyni nieważnym ani wadliwym samego oświadczenia woli o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy. Oznacza to, że jego brak nie może być skuteczną podstawą wniesienia roszczeń odpowiednio z:
- art. 45 § 1 k. p. i z art. 50 § 1 i 3 k.p., gdy chodzi o wypowiedzenie (bezskuteczność wypowiedzenia/przywrócenie do pracy lub odszkodowanie),
- art. 56 k.p., gdy chodzi o zwolnienie bez wypowiedzenia (przywrócenie do pracy lub odszkodowanie).
Jeśli szef nie poda tej informacji albo ma ona nieprawidłową treść, może to być istotną podstawą dochodzenia przez etatowca roszczeń związanych ze zwolnieniem także po upływie terminów przewidzianych w kodeksie pracy. Tak do tego podchodzi np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta