Rosną majątki najbogatszych na GPW
Rynek kapitałowy | Zygmunt Solorz-Żak jest największym prywatnym inwestorem giełdowym. Jan Kulczyk wraca do czołówki. Natomiast Ryszard Krauze znika z warszawskeigo parkietu.
cezary adamczyk
„Rzeczpospolita" kolejny raz przeanalizowała na koniec roku giełdowe majątki największych inwestorów prywatnych, którzy mają udziały w co najmniej trzech firmach notowanych na warszawskiej giełdzie.
Z zebranych przez nas danych wynika, że akcje jedenastu największych inwestorów indywidualnych warte są 26,8 mld zł. To ponad 4,5 proc. kapitalizacji wszystkich polskich firm notowanych na GPW. Tym samym majątek inwestorów osiągnął rekordowy poziom ze szczytu hossy w roku 2007.
W porównaniu z końcem 2013 r. wartość portfeli giełdowych tuzów zwiększyła się o 20 proc. W tym czasie indeks WIG praktycznie nie uległ zmianie.
Wzrost majątków najbogatszych nie wynika jednak z nadzwyczajnej passy spółek z ich portfeli. To głównie efekt roszad w ramach grupy Cyfrowego Polsatu i nowych zakupów Jana Kulczyka.
Nowy lider
W 2014 r. sfinalizowane zostało przejęcie w ramach grupy spółek Zygmunta Solorza-Żaka. W jego wyniku notowany na giełdzie Cyfrowy Polsat stał się właścicielem kontrolowanego przez miliardera Polkomtelu (operator komórkowej sieci Plus).
W efekcie powstała jedenasta pod względem wartości polska firma giełdowa. Kontrolę nad nią ma Solorz-Żak, który dzięki temu stał się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta