Ten rok należał do Ameryki
Umocnienie dolara, gwałtowna przecena ropy, wojna handlowa między UE i Rosją – to kilka z najważniejszych zjawisk gospodarczych 2014 r.
Grzegorz Siemionczyk
Między rynkiem srebra a rynkiem bydła nie ma z pozoru żadnych bezpośrednich powiązań. Mimo to, gdy na przełomie lat 70. i 80. pękła bańka spekulacyjna na pierwszym z tych rynków, popsuła się również koniunktura na drugim. Tak się bowiem złożyło, że kluczowi gracze z rynku srebra, bracia Hunt, byli również aktywni na rynku bydła. Gwałtowna przecena kruszcu zmusiła ich do uzupełnienia depozytów zabezpieczających kontrakty na srebro, a potrzebne do tego pieniądze postanowili zdobyć, wycofując się z rynku bydła.
Historia ta, przytaczana m.in. przez weterana Wall Street Richarda Bookstabera w książce „Jak stworzyliśmy demona", stanowi wymowną ilustrację tezy, że światowa gospodarka jest systemem naczyń połączonych. Równie dobrze obrazuje ją jednak przegląd najważniejszych tendencji i zjawisk gospodarczych 2014 r. W większości są one bowiem ze sobą silnie powiązane.
1. Dni chwały dolara
W 2014 r. nie było waluty, która umocniłaby się tak bardzo jak dolar. Jego kurs wobec koszyka najważniejszych walut, tzw. indeks dolarowy, zyskał 12,5 proc. i znalazł się na poziomie najwyższym od pierwszych miesięcy 2006 r. Wśród 36 najpopularniejszych walut świata nie było ani jednej, względem której dolar w 2014 r. by nie zyskał. Dotyczy to również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta