Firmowa kasa to nie bankomat
ROZLICZENIA | Nierealizowanie przez pracodawcę obowiązku wypłacania wynagrodzenia podwładnym nie może stanowić usprawiedliwienia samowolnego pobrania pieniędzy.
- Mój pracownik wypłacił sobie z kasy sklepu zaległą wypłatę za grudzień. Zgodnie z umową o pracę miał ją otrzymać na rachunek bankowy 15. dnia miesiąca (grudnia), a gotówkę pobrał 20 grudnia. Wiedział zatem, ile za ten miesiąc zarobił. Czy mogę wyciągnąć wobec niego jakieś konsekwencje z powodu samowolnej wypłaty środków z kasy firmy? – pyta czytelnik.
Tak.
Mimo że racje społeczne przemawiają za zasadnością postępowania pracownika, to prawo pracy stoi po stronie pracodawcy.
Po pierwsze...
Jednym z podstawowych obowiązków pracownika, który wynika z art. 100 § 2 pkt 4 kodeksu pracy, jest dbanie o mienie pracodawcy i dobro zakładu pracy. Jednak katalog tych powinności jest otwarty, o czym świadczy sformułowanie „w szczególności", dlatego ich zakres należy rozumieć szeroko. Skoro wskazany przepis zobowiązuje do dbania o mienie pracodawcy, to można wysnuć wniosek, że pracownik powinien m.in. zwrócić należące do niego mienie, w szczególności gotówkę bezpodstawnie pobraną z kasy sklepu.
Po drugie...
Z powyższym przepisem koresponduje art. 124 § 1 pkt 1 k.p. Zgodnie z nim pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta