Gruby problem z kilogramami
Otyłość nie musi się wiązać ze złym stanem zdrowia: Prawda czy fałsz? Naukowcy nie mają pewności.
U co czwartej otyłej osoby nie występują żadne zaburzenia, które mogą prowadzić do groźnych dla życia stanów – zawału serca, udaru mózgu czy cukrzycy.
Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis przeprowadzili eksperyment z udziałem 20 otyłych osób. Ochotników tych poproszono o objadanie się w ciągu kilku miesięcy. Chodziło o ty, aby masa ich ciała zwiększyła się w tym czasie o mniej więcej 6 proc. Średni przyrost wagi w eksperymentalnej grupie wyniósł 7 kg.
Niecodzienny eksperyment
Aby zwiększać masę ciała, uczestnicy eksperymentu spożywali każdego dnia dodatkowo 1000 kalorii, żywiąc się w barach typu fast food i wypijając odpowiednik siedmiu butelek słodzonych napojów gazowanych.
Później zbadano ich stan zdrowia. Zespołem kierowała prof. Elisa Fabbrini. Wiadomość o tym niecodziennym eksperymencie zamieszcza „Journal of Clinical...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta