Korzyści dla urzędu z przetwarzania w chmurze
Dzięki zastosowaniu przetwarzania w chmurze luka pomiędzy najbardziej i najmniej zaawansowanymi regionami w Polsce uległaby zmniejszeniu. Może to uaktywnić potencjał zamrożony w gorzej rozwiniętych regionach i przyspieszyć rozpowszechnianie innowacji z korzyścią dla rozwoju kraju – piszą eksperci.
Meteorologiczne słowo „chmura" robi ostatnio wielką karierę w informatyce, gdzie oznacza centra przechowywania i przetwarzania danych dostępne przez internet. Przetwarzanie w chmurze (ang. cloud computing) jest modelem biznesowym oferowania sprzętu i oprogramowania na żądanie, przez internet, za opłatą proporcjonalną do użytkowania.
Indywidualnie czy globalnie
Przetwarzanie w chmurze istotnie zmienia sposób świadczenia usług informatycznych zarówno dla przedsiębiorstw prywatnych, jak i jednostek sektora publicznego. Znaczenie przetwarzania w chmurze dla sektora publicznego można rozpatrywać w dwóch aspektach. Po pierwsze, z punktu widzenia pojedynczej jednostki, np. pojedynczego urzędu. W tym przypadku liczy się poziom jej informatyzacji zarówno na potrzeby wewnętrzne, jak i w formie świadczenia e-usług na rzecz obywateli i przedsiębiorstw oraz kwoty, jakie na ten cel jednostka można przeznaczyć z lokalnego budżetu.
W drugim przypadku istotny jest sektor publiczny jako całość, gdzie liczy się najsłabsze ogniwo – najbiedniejsza gmina w kraju i najmniej doinwestowany posterunek policji lub sąd – oraz nakłady łączne na informatyzację całego sektora publicznego, w tym całej administracji publicznej bez podziału na rządową i samorządową. Patrząc z tej drugiej, ogólnopaństwowej perspektywy, powstaje pytanie, czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta