Sprawdzanie zwolnień lekarskich
Nowe przepisy sprecyzowały sposób przeprowadzania kontroli zwolnień lekarskich przez komisje lekarskie.
Od 1 czerwca ubiegłego roku funkcjonariusze nie tylko stracili prawo do 100 proc. uposażenia za czas choroby. Zmiany, które weszły wtedy w życie, nałożyły też na nich dodatkowe obowiązki (dyscyplinowały ich) przy usprawiedliwianiu nieobecności i korzystaniu ze zwolnień lekarskich.
Zwolnienia lekarskie – po pierwsze – muszą być wystawiane według określonego wzoru. Po drugie – muszą też trafić do przełożonych w odpowiednim terminie. Po trzecie – zarówno samo zwolnienie, jak i zachowanie funkcjonariusza w trakcie zwolnienia podlegają kontroli. Mogą ją przeprowadzać przełożeni funkcjonariusza oraz komisje lekarskie.
Wprawdzie uprawnienia kontrolne komisjom lekarskim, tak jak przełożonym funkcjonariuszy, przyznano już od 1 czerwca (w ustawach pragmatycznych), jednak sposób przeprowadzenia tych kontroli określiła dopiero obowiązująca od 1 stycznia 2015 r. ustawa o komisjach. Do tego czasu było to zatem uprawnienie praktycznie martwe. Jak zatem obecnie wygląda kontrola zwolnień lekarskich funkcjonariuszy? Pokażemy to na przykładzie Policji, największej ze służb objętej przepisami ustawy o komisjach.
Zaświadczenie ma określony wzór
Zwolnienia lekarskie dla funkcjonariuszy, w tym dla policjantów, od 1 czerwca 2014 r. muszą być wystawiane zgodnie z przepisami art. 55 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta