Kontrola stanu zdrowia funkcjonariuszy po zmianach
Mundurowi | Od 1 stycznia zmieniły się zasady orzekania o stanie zdrowia funkcjonariuszy i kandydatów do służby w sześciu formacjach mundurowych. Komisje lekarskie będą dbały nie tylko o właściwy dobór kandydatów i oceniały stan zdrowia funkcjonariuszy, ale też kontrolowały ich zwolnienia lekarskie.
Małgorzata Jankowska
Obowiązująca od 1 stycznia tego roku ustawa z 28 listopada 2014 r. o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych (DzU z 2014 r., poz. 1822 - dalej ustawa o komisjach) ujednolica zasady orzekania o stanie zdrowia funkcjonariuszy i kandydatów do służby w: Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biurze Ochrony Rządu, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym i Służbie Więziennej.
Dotychczas problematykę tę regulowało rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych z 9 lipca 1991 r. w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich podległych ministrowi spraw wewnętrznych (DzU nr 79, poz. 349 ze zm.) oraz rozporządzenia wykonawcze wydane do poszczególnych ustaw pragmatycznych. Wraz z wejściem w życie ustawy o komisjach straciły one swą moc.
Stopniowa zmiana organizacji komisji
Docelowo oceną zdrowia funkcjonariuszy i kandydatów na funkcjonariuszy zajmować się mają rejonowe komisje lekarskie (I instancja) i Centralna Komisja Lekarska (II instancja). Taka struktura obowiązywać ma jednak dopiero od 1 lipca 2015 r. W pierwszym półroczu tego roku, czyli w okresie przejściowym, działać będą jeszcze niektóre stare komisje, tak aby mogły one bez większych problemów dokończyć rozpoczęte wcześniej postępowania.
Do końca 2014 roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta