Kiedy można odwołać członka zarządu spółdzielni
Nie ma uzasadnienia dla poglądu, że odwołanie przez walne zgromadzenie spółdzielni członka jej zarządu musi nastąpić wyłącznie na tym samym jego posiedzeniu, na którym podjęta została uchwała o nieudzieleniu mu absolutorium.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 25 września 2014 r., II CSK 704/13.
W sprawie powód – były prezes zarządu spółdzielni mieszkaniowej – domagał się stwierdzenia nieważności uchwały nadzwyczajnego walnego zgromadzenia spółdzielni, odwołującej go z funkcji prezesa zarządu. Twierdził, że uchwała została podjęta z naruszeniem przepisów, m.in. art. 49 § 4 prawa spółdzielczego (dalej: pr. spółdz.).
Sąd I instancji oddalił powództwo i wskazał, że dopuszczalność odwołania członka zarządu nie ogranicza się jedynie do tych obrad walnego zgromadzenia, podczas których nie udzielono mu absolutorium. Zdaniem sądu I instancji za zgodne z prawem należało więc uznać odwołanie członka zarządu spółdzielni przez kolejne walne zgromadzenie, jeśli na wcześniej odbytym walnym zgromadzeniu członkowi zarządu nie zostało udzielone absolutorium.
Natomiast sąd apelacyjny podzielił stanowisko powoda i stwierdził nieważność uchwały nadzwyczajnego walnego zgromadzenia spółdzielni o odwołaniu ze składu zarządu. Podkreślił, że uprawnienie walnego zgromadzenia do podjęcia uchwały o odwołaniu członka zarządu po odmowie udzielenia mu absolutorium, mimo nieumieszczenia uchwały o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta